1. Spor ve Kültür Şenliği Riva'da düzenlendi

Suriyeli ve Türk çocukların kaynaşmasını amaçlayan "BİR UMUT, BİR UFUK" projesi kapsamında Türkiye Futbol Federasyonu ve Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği(TOGEMDER) işbirliği ile gerçekleştirilen "1. SPOR ve KÜLTÜR ŞENLİĞİ" Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde yapıldı. 11.10.2017

Saat 10.00'da başlayan 1. Spor ve Kültür Şenliği'ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, Kütahya Milletvekili Mustafa Şükrü Nazlı, Uşak Milletvekili Alim Tunç, Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet İlker Çitil, TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve eşi Revna Demirören, TFF 1. Başkanvekili ve İcra Kurulu üyesi Servet Yardımcı,  Yönetim ve İcra Kurulu üyesi Ali Düşmez, Yönetim Kurulu üyesi Alaattin Aykaç, Genel Sekreter Kadir Kardaş, Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ve TOGEM-DER Başkanı Saadet Gülbaran ile davetliler katıldı.

1. Spor ve Kültür Şenliği'nde bir konuşma yapan TFF Başkanı Yıldırım Demirören şunları söyledi:

Sizleri Türk futbolunun merkezi Riva'da ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Futbol Federasyonu olarak bizler, tesisleşmeye yaptığımız yatırımların yanı sıra insana yatırım yapmanın ne denli önemli olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu yüzden, sosyal sorumluluk projelerinde, farkındalık oluşturmayı bir borç olarak görüyoruz. Zaten sosyal sorumluluk denince ve işin içine çocuklar girince ilgi ve sevgi kaçınılmaz oluyor... Spor ve de özellikle de futbol bu unsurların en büyük destekçisi ve öncüsüdür. Biz buna yürekten inanıyoruz.  Bugün burada ortaya çıkan geleceğimizin teminatı gençlerimizle Suriyeli çocuklarımızın kaynaşmasına katkı yapacak bu tablo, tüm dünyaya örnek olmalı.

Biz Aylan bebeği hiç unutmadık unutturmayacağız.  Biz Aylan bebekleri hem yaşatacağız hem de ahlaklı ve geçmişini unutmayan sporcular olarak yetiştireceğiz. Avrupa hem vicdanını hem de sınırlarını kapattığında Türkiye'nin Suriyeli dostlarımızı kucaklamasını da unutturmayacağız. Ve elbette Sayın Cumhurbaşkanımızın mültecilerle ilgili dünyaya örnek olan tavır ve çabalarını da aklımızdan hiç çıkarmayacağız, çıkarttırmayacağız.

Değerli konuklar; futbol, her ne kadar; rekabetçi bir oyun gibi görülse de özünde daha çok dayanışmaya, toplum olmaya, birlikte üzülüp, birlikte sevinmeye yönelik büyük bir ortak paydadır. Bu noktadan hareketle, TOGEM-DER Başkanı Sayın Saadet Gülbaran ile yola çıktık ve 2 yıl önce Eskişehir ve Aksaray'da iki özel eğitim anaokulu ve mini futbol sahaları inşa ettik. Riva'da bir ortaokul inşaatımız devam etmekte. Soma'da da hayatını kaybeden madencilerimizin yakınlarının acılarını bir nebze dindirmek için okul yaptırdık. Daha geçen hafta Suriyeli misafirlerimizin çocukları için Hatay'da 2 saha açtık, çadır ve konteyner kentte kalan konuklarımıza 115 bin de spor malzemesi dağıttık. Bu çalışmalarımız artarak devam edecek. Şunu hatırlamak isterim ki, Türkiye nüfusunun yüzde 17'sini gençler oluşturuyor. Bu da 13 milyon 'yeni umut, yeni ufuk' demek. Bu kapsamda, 'iyi birey, iyi vatandaş, iyi sporcu'  sloganıyla kurduğumuz gençlik geliştirme ligleri 5 ayrı kategoride devam ediyor.

Sevgili misafirler; Türkiye olarak, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı düzenlemeye talibiz. Ve eminiz ki bu turnuvayı alan ilk Müslüman ülke olacağız. Öyle ki bu dev organizasyona, şampiyonluğa oynayacak güçlü bir milli takımla hazırlanmalıyız. Burada aramızda, U14 Milli Takımımıza seçilen, Suriyeli genç bir kardeşimiz var. Adem Metin Türk… Ona şimdiden yeni Messi gözüyle bakılıyor. Bakanlar Kurulu'nun kararı ve Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla Türk vatandaşlığına geçen Adem, inanıyorum ki, A Milli Takımımız'da bizim geleceğimiz olacak. Sadece Adem değil tabi başka kardeşlerimiz de aralarından çıkacak.

Saygıdeğer Hanımefendi, kıymetli misafirler; daha güçlü Türkiye, daha mutlu gençler için çalışmalarımıza yılmadan devam edeceğiz. Bu yönde sosyal öncülüğümüz ve yatırımlarımız hep sürecek. Bu organizasyonda emeği geçen başta Sayın Saaddet Gülbaran olmak üzere tüm TOGEM-DER ve TFF çalışanlarına, Yönetim Kurulu üyem ve değerli arkadaşım Cengiz Zülfikaroğlu'na, desteklerini esirgemeyen Turkcell'e ve katılımınız nedeniyle sizlere bir kez daha teşekkür eder, hepinize saygılar sunarım…"

Emine Erdoğan: "İnsanlık için örnek bir girişim olarak tarihe geçecektir"

Emine Erdoğan, Nazım Hikmet'in "Dünyayı verelim çocuklara hiç değilse bir günlüğüne" ve Arif Nihat Asya'nın "Ağaç ve çocuk" şiirlerinden dizeler de okuduğu konuşmasında etkinliğin dünyaya örnek olması gerektiğini vurguladı ve şunları söyledi: "Türkiye Futbol Federasyonu ve TOGEM-DER işbirliği ile gerçekleştirilen 'Spor Kardeşliktir' projesi vesilesiyle bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Misafirimiz olan Suriyeli çocuklarla ülkemiz çocuklarının böyle bir anlamlı bir etkinlikte buluşturulması takdire şayandır. Bu güzel mekanı çocuklarımıza açan yetkilileri tebrik ediyorum. Bugün burada çocuklarımıza sadece güzel bir gün değil hayata tutunacakları bir dal veriyorsunuz. Barışa, sevgiye ve dostluğa güzel bir yatırım yapıyor, insanlığın geleceğine tohum ekiyorsunuz. İnanıyorum ki bu yatırım ileride çok güzel meyveler verecek, insanlık için örnek bir girişim olarak tarihe geçecektir."

Kılıç: "Medeniyetimizin başarısı"

Bakan Akif Çağatay Kılıç, Suriye'de 600 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini hatırlatarak, "Bugün gerçekten burada ülkemizin, milletimizin ve aynı zamanda medeniyetimizin neleri başardığını, neleri başarabileceğimizin küçük bir örneğini yaşıyoruz. TOGEM, TFF ve paydaşlara teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Başlama vuruşunu Emine Erdoğan yaptı

Etkinlikte Şöhretler Karması, Türk ve Suriyeli çocuklardan kurulan minik takımlar ile gösteri maçında karşı karşıya geldi. Karşılaşmanın sembolik başlama vuruşunu Emine Erdoğan yaptı.Şöhret Karması maçının ardından Emine Erdoğan, Bakan Akif Çağatay Kılıç, Başkan Yıldırım Demirören ve protokol heyeti, Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri içerisine kurulan etkinlik alanlarını ziyaret etti. Emine Erdoğan, kurulan çadırların içerisinde yer alan Hat, Ebru, Cam Üfleme stantlarındaki etkinlikleri izledi. Emine Erdoğan, çocuklar ve ailelerinin hatıra fotoğraf isteklerini de geri çevirmedi ve ardından folklor ekibinin gösterisini izledi.

Ayrıca 16 takımdan oluşan TFF-TOGEM Futbol Turnuvası gün boyu devam etti ve final maçıyla son buldu. Final maçında Suriye takımı, Türk takımını 3-0 mağlup etti. Şampiyon Suriye takımı, ikinci Türk takımı ve üçüncü takıma kupalarını Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Ali Düşmez takdim etti.

1. Spor ve Kültür Şenliği'ne bin Türk, bin de Suriyeli çocuk katıldı ve etkinlik alanlarına kurulan oyun gruplarında keyifli bir gün geçirdi.

Etkinlikte; Karagöz-Hacivat, Nasrettin Hoca, İbiş, Maskot Mehteren, Keloğlan, Pamuk Prenses, Sihirbaz, Top Cambazları ve Semazen gösterileri yapıldı. Aktivite alanlarında Hat Sanatı, Cam Üfleme, Ebru Sanatı, Karikatürist, Niyetçi gibi çeşitli etkinliklerle kültür entegrasyonu sağlanması amaçlandı. Konser alanında Jilet Grubu da bir konser verdi. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu'nun resmi sponsorlarından Turkcell ve Arçelik de gün boyu çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi.