Togemder Başakşehir
Togemder Başakşehir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde kurulan Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEMDER) bağışçılarının desteğiyle Başakşehir Güvercintepe’deki Tepe İlköğretim Okulu bahçesinde İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eşi Gül Mutlu’nun katılımıyla Anaokulunu hizmete açtı.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde kurulan Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEMDER) bağışçılarının desteğiyle Başakşehir Güvercintepe’deki Tepe İlköğretim Okulu bahçesinde İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eşi Gül Mutlu’nun katılımıyla Anaokulunu hizmete açtı.

2006 yılından bu yana Türkiye genelinde 479 anasınıfını eğitime kazandıran TOGEMDER’in Başakşehir’de hizmete açmış olduğu ilk anasınıfı olan ‘TOGEMDER okul öncesi eğitim biriminin açılış törenine ev sahibi olarak Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve eşi Hatice Uysal katıldı. Törende Hüseyin Avni Mutlu’nun eşi Gül Mutlu’nun yanı sıra İstanbul Ak Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Gülay Dalyan, Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baltacı, TOGEMDER Başkanı Saadet Gül Baram, projeye destek veren hayırseverler ve öğrenciler katıldı.

“İNŞALLAH HAYIRSEVERLERİN OLDUĞU LİSTEDE BİR GÜN BİZ DE OLURUZ”

Gül Mutlu, açılış töreninde yaptığı selamlama konuşmasında yapılan çalışmanın çok önemli olduğunu vurguladı. Mutlu, “İlk geldiğimiz günden beri bu zarif hanımefendi, TOGEMDER Başkanı Saadet GülBaran ile birlikte çok sayıda okul açılışı yaptık. Bu hayır treninin başında böyle güzel bir ailenin olması çok güzel. Onbir güzel hanımefendiyi tanımış olmaktan şeref duyuyorum. Sizlerle birlikte her şey daha güzel. İnşallah hayırseverlerin olduğu listede bir gün biz de oluruz” dedi.

"TOGEMDER, ALTINŞEHİR’DE ANAOKULU YAPACAK"

AK Parti İstanbul 3. Bölge Millet Vekili Gülay Dalyan ise, “Artık hanımlar birlikteliği sağlayıp, bir düzen halinde hareket ediyor. Çünkü; birlikten güç doğar. Mahallelerde hanımlar çalışmak isterdi, çocuklarını nereye bırakacağım diye düşünürlerdi. Şimdi artık TOGEMDER var. Aşağı yukarı Türkiye’nin her noktasında her yerinde bir anaokulu var. İnşallah olmayan yerlerde diğer yuvaları kurma düşüncesindeyiz” diye konuştu.

Güvercintepe’den sonra Altınşehir bölgesinde de anaokulu düşündüklerinin müjdesini veren Milletvekili Dalyan “TOGEMDER tüm Türkiye’yi düşünüyor. Biliyorsunuz geçen hafta sonu Başbakanımızın başkanlığında bir imza töreni vardı. Şimdi Başakşehir’e bir şehir hastanesi geliyor. Sayın başbakanımız oradaki tüm işverenlerden bir ricada bulundu. Dedi ki biz kamu özel iş birliği ile beraber artık okullarımızı da yapalım. TOGEMDER bunu başardı, Sayın Emine Erdoğan başkanlığında aslında biz hanımlar başardık. Şimdi sıra erkeklerdedir. Hanımlarımızın yaptığı her çalışma yerini buluyor” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZIN EŞİT ŞARTLARDA EĞİTİM ALMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, yaptığı konuşmada “Her çocuğun kaliteli ve eşit şartlarda eğitime ulaşmasını sağlamak devlet olarak, kurumlar ve STK’lar olarak hepimizin görevidir. İlçemiz yeni bir yerleşim bölgesi. Ben aday olduğum zaman Başbakanımızın ilk talimatı, bu bölgeleri Bahçeşehir gibi yapacaksınız olmuştu. Geldiğimiz günden bu yana üç mahallenin alt yapısıyla uğraştık. Bu bölgelerin geçmişten alacakları var dedik. Bu bölgelere pozitif ayrımcılık yapmak gerekir dedik ve geliştirdik. Buradan kanal geçme durumu var. Böylelikle burası İstanbul’un en güzel yeri olacak. Bu süreçte de çocuklarımızın ihtiyacı olan kaliteli eğitimi vermekle yükümlüyüz. Dere ıslahlarımızı yapıyoruz, çocuklarımız sportif faaliyetler yapabilecekler. Hayırseverlerimize şükranlarımı sunuyorum, böylesine faydalı bir çalışmaya katıldıkları için” dedi.

“HEDEFİMİZ 2014’DE 500 ANASINIFI AÇMAK”

TOGEMDER Başkanı Saadet Gülbaran da kurumun işleyişi ile ilgili bilgiler aktardı. Gülbaran, “TOGEMDER 2005 yılında Sayın Emine Erdoğan’ın öncülüğünde kuruldu. İlk kurulduğumuzda yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara, çeyizi olmayan evlenecek kızlarımıza çeyiz yardımı gibi faaliyetlerde bulunuyorduk. Bir köprü olabilmekti amacımız. Anasınıfsız okulumuz kalmasın dedik ve İstanbul'da başlayan projeyi tüm Türkiye’ye yaydık. Bugün itibari ile 479 TOGEMDER anasınıfı bulunmaktadır. Doğu-batı, kuzey-güney ayırt etmeksizin ülkemizin hemen hemen her şehrine bir anasınıfı açmış durumdayız. Hedefimiz ise ana sınıfı sayımızı 2014 yılı sonuna kadar 500’e çıkartmaktır. Siz değerli hayırseverlerimiz sayesinde bu sayıya çok rahat ulaşacağız. Yeter ki sevgi için buluşan eller ayrılmasın”dedi.

Başakşehir Güvercintepe’deki Tepe İlköğretim Okulu bahçesinde TOGEMDER öncülüğünde, hayırseverlerin desteği ile açılan 'TOGEMDER okul öncesi eğitim birimi’ okulu bir ay gibi kısa sürede tamamlandı. 250 metrekare alana kurulmuş olan anasınıfı 3 derslikten oluşuyor.