‘Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması’nın ödülleri, sahiplerini buldu.

Özel eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEMDER) iş birliğiyle düzenlenen ‘Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması’nın ödülleri, sahiplerini buldu. 01.09.2017

"Fikirler yarışsın engeller aşılsın" sloganıyla yola çıkılan, yaklaşık 700 etkinlik ve materyalin katılımıyla gerçekleştirilen “Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması“ için İstanbul´da ödül töreni düzenlendi. Törene 81 ilden yarışmaya katılım sağlayan öğretmen, öğrenci ve akademisyenlerin yanı sıra Bakan Yardımcımız Orhan ERDEM, Genel Müdürümüz Celil GÜNGÖR, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN, TOGEMDER Başkanı Saadet GÜLBARAN ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden yöneticiler katıldı.


Ritim gösterisi

Saygı duruşu ve işitme engelli çocukların işaret diliyle İstiklal Marşı’nı okumasıyla başlayan törende, ritim gösterisi ve engelli öğrencilerin halk oyunları gösterisi sunuldu. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, özel çocuklar için 2002 yılının bir milat olduğunu anlatarak, “O dönem milletvekili olan Lokman Ayva da bu alanda çok gayret sarf etti. Ondan sonra da bu alanda, ben de genel merkezde milletvekilliğimin ikinci döneminde, 4 yıl ‘Özürlüler Koordinasyon Merkezi’ne başkanlık yaptım. Çok hizmet ettik. En hayırlı dönemlerimizi, o günler olarak görüyoruz. bugün, bu çocuklar birçok imkanı bu sayede yakaladılar” dedi.

 

‘200 bine ulaştı’
Erdem, 2002’de özel eğitim alabilen çocuk sayısının 17 bin olduğunu belirterek, “Sadece Emekli Sandığına bağlı kurumlarda, kısmen destek alabiliyorlardı.

2004’te hazırlanan 2005 yılındaki kanundan sonra, SSK olsun, BağKur, Emekli Sandığı olsun, bütün kurumlara ailelerinden dolayı bağlı çocuklar, eğitim alabilmeye başladı. Ben bıraktığımda 200 binlere gelmişti” diye konuştu.

 

‘Kalıcı çözümler’
TOGEMDER Başkanı Saadet Gülbaran da derneklerinin 2005’ten bu yana gönüllü bağışçılarının katkılarıyla toplumun ihtiyaç alanlarını tespit edip bu alandaki eksiklikleri tamamlama ve üzerinde fazlaca durulmayan birçok toplumsal yarayı gündeme taşıyarak, bunlara kalıcı çözümler üretme gayretinde olduğunu ifade etti. Gülbaran, dernek olarak birçok projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, Milli Eğitim’e armağan etmeyi planladıkları daha nice Özel Eğitim Okulu aracılığıyla, eğitim görecek çocukların sayısının her geçen sene artmasında pay sahibi olmayı umduklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından, materyal ve etkinlik kategorisinde ayrı ayrı olmak üzere birinciye 5 bin, ikinciye 4 bin, üçüncüye 3 bin lira para ödülü verildi. İlk yirmiye giren katılımcılar ise biner lira ve mansiyon ödülü aldı.